70 161 Introduksjon til systemorientert design (Vår 2025)

Fakta om emnet

Studiepoeng:
12
Ansvarlig avdeling:
Institutt for design
Emneansvarlig:
Jonathan Romm
Undervisningssemester:
Vår
Undervisningsspråk:
Engelsk
Studienivå:
Tredjeårsemner, nivå III
Varighet:
½ år

Emnet er tilknyttet følgende studieprogram

Emnets innhold

Kursets hovedformål er å gi en innføring i Systemorientert design og gruppearbeid.

Kurset skal utvikle studentenes evne til å mestre fremtidig designfaglig praksis med vekt på forholdet mellom designer, designteam, oppdragsgiver og samfunn. En viktig målsetning er å se sin egen designpraksis i en helhet som inkluderer større systemer og prosesser.

Temaet for designoppgaven er de systemiske utfordringene i gitte temaer som bestemmes avhengig av aktuelle samarbeidspartnere.

Kurset vil utvikle studentenes evne til å utforske, reflektere og vurdere komplekse tema (sammensatte problemområder) som er knyttet til kursets samarbeidspartnere. Innsikt skal opparbeides gjennom diskusjoner, utforsking og feltarbeid og vises i en sammenheng ved bruk av systemorientert design. Fremtidsvisjoner for temaene skal utarbeides ved hjelp av fremsynsmetoder på kort, mellom og lang sikt. Målet for kurset er at studentgruppene identifiserer løftepunkter som viser til potensial for ønsket fremtidig utvikling knytet til sine tema. Gruppene vil i tillegg jobbe med kritisk refleksjon rundt utviklingspotensialene som har blitt identifisert for å diskutere disse i sammenheng med motsetningsfylte interesser og kompromisser.

Samarbeidspartnere vår 2025

I vårsemesteret skal vi jobbe med FN’s utviklingsprogram (UNDP Global Policy Centre for Governance). Senteret jobber med å utvikle policyretningslinjer og utviklingsinitiativ for medlemslandene i FN innen komplekse forsknings- og engasjementsområder (Research and Engagement Areas - REAs). Tema for gruppearbeidet i kurset vil være tett knyttet til disse strategiske forsknings- og engasjementsområdene som senteret skal jobbe med og utvikle.

Lærere: Jonathan Romm (kursansvarlig), Abel Crawford, Andreas Wettre og Monika Hestad

Læringsutbytte for emnet

Studentene forventes å få en grundig innføring i systemorientert design, i dette inngår visualisering av kompleksitet, fremsyn, identifikasjon av løftepunkter og kritisk refleksjonsevne. Studentene skal trene på å samarbeide i grupper med forskjellig ekspertise hvor oppgaver og utfordringer løses sammen samtidig som individuelle ansvarsområder fordeles og samkjøres.

KUNNSKAPER

Grunnleggende kunnskap om hvordan kritisk systemtenkning og systemisk design kan forstås og utføres i praksis ved hjelp av Systemorient design.

Utvikle forståelse og evne til å visualisere kompleksitet.

Overordnet kunnskap innen systemisk forvaltningsdesign (policydesign) og internasjonalt utviklingsarbeid.

Kunnskap om gruppearbeid som et eget system og hvordan grupper påvirkes når det skal utføre komplekse oppgaver sammen.

FERDIGHETER

Systemorientert Design:

Kunne bruke Gigamapping og Rich design space som verktøy for å forstå og representere systemer.

Kunne analysere representasjoner av systemer gjennom bruk av Gigamapping, ZIP og IMP analyser.

Visualisere relasjoner mellom elementene i systemene knyttet til et komplekst problemfelt.

Utvikle og illustrere fremtidsvisjoner på kort, mellom og lang sikt.

Identifisere systemiske løftepunkter og utforske effekten av disse.

Kunne utvikle et rikt Gigamap for å kommunisere kompleksitet, interesseområder, ønsket fremtidig utvikling, løftepunkter og hvordan disse vil kunne påvirke systemet over tid.

Kunne utøve kritisk systemtenkning innen et gitt tema.

Gruppearbeid:

Kunne definere gruppens formål, normer og kommunikasjonsformer.

Kunne håndtere spenninger og sakskonflikter slik at de bidrar til bedre løsninger og ikke resulterer i relasjonskonflikter.

Fordele oppgaver og skape tilbakemeldingskultur i gruppearbeidet.

Forstå rollen til den «ideelle teamplayer» og hvordan man arbeider som team-leder.

Forstå gruppearbeid som et eget system og hvordan dette systemet påvirkes av medlemmene, lederen, oppgaven og omgivelsene.

Kommunikasjon

Trene ferdigheter til å kommunisere prosessen og resultatet der man håndterer komplekse saker.

GENERELL KOMPETANSE

Gi studentene en dypere forståelse for kritisk systemisk tenkning og designarbeid.

Gi grunnleggende kompetanse i å samarbeide og kunnskapsgenerering og fasilitering av gigamapping workshops.

Gjøre studentene i stand til å anvende systemorientert design kunnskaper og ferdigheter i kontekst.

Undervisningsmetode for emnet

Studentene skal arbeide i grupper med en felles designoppgave. Det blir fokus på produktivt samarbeid med å utforske og utvikle et gitt problemområde. Det vil bli undervist gjennom prosjektarbeid, forelesning, workshops og veiledning.

Uke 1 - Introduksjon: En grundig introduksjon i Systemorientert design, tilnærminger og praksis. Etablering av grupper og arbeidsform. Refleksjoner om designerens rolle i systemisk utvikling. Introduksjon og tidlig kartlegging av problemområdene som gruppene skal jobbe med.

Uke 2 & 3 - Utforsking: Utforsking av problemområdene gjennom kunnskapsinnhenting, feltarbeid og kartlegging. Verifisering av funn gjennom workshop og kartlegging med kursets samarbeidspartner.

Uke 4: Fremsyn: Innføring i strategisk visjonsbygging og utvikling av kunnskapsbaserte normative fremtidsscenario på kort, mellom og lang sikt.

Uke 5: Løftepunkter: Identifisering og illustrasjon av mulige løftepunkter i systemet.

Uke 6: Historiefortelling: Utvikling av kommunikasjos-gigamap, rapport og presentasjonsmateriell med et overbevisende budskap og narrativ.

Uke 7: Ferdigstilling: Detaljere presentasjonsmateriell gjennomføre sluttpresentasjon og utarbeide refleksjonsnotat. Avsluttende kursrefleksjon.

Kurset vil støttes av en detaljert aktivitetskalender med definerte obligatoriske og egenstyrke gruppeaktiviteter.

Det er forventet tilstedeværelse på sal, forelesninger, og gruppearbeid. Det er forventet oppmøte på presentasjoner, workshop med samarbeidspartnere og formelle veiledninger.

Pensumlitteratur for emnet

Sevaldson, B. (2022). Designing Complexity: The Methodology and Practice of Systems Oriented Design. Common Ground Research Networks. https://doi.org/10.18848/978-1-86335-262-8/CGP

Romm J. et. al. (2014) Practicing Systems Oriented Design: The Oslo School of Architecture and Design.

Sevaldson B. (2011) GIGA-MAPPING: VISUALISATION FOR COMPLEXITY AND SYSTEMS THINKING IN DESIGN: Nordic Design Research Conference. http://www.nordes.org/opj/index.php/n13/article/view/104/88

Sevaldson B. (2008) Rich Design Research Space: FORMakademisk vol: 1 sider: 28-44. https://journals.hioa.no/index.php/formakademisk/article/view/119/108

Beskrivelse av eksamen for kurset

Hva blir studentene vurdert på /hva skal de levere:

Gruppeleveranse: Kommunikasjons-gigamap, prosjektrapport og sluttpresentasjon.

I tillegg skal det leveres en refleksjon rundt gruppearbeidet.

Prosjektarbeidene evalueres etter fire kriterier: prosess, gruppearbeid, kommunikasjon av kompleksitet, systemisk forståelse og resultat i form av forslag til løftepunkter.

Vurderingsform: Vurderingsmappe

Karakterskala: A-F

Sist hentet fra FS (Felles studentsystem) 15. okt. 2026 14:34:53