Studiestart 2025 på AHO:
- AHO har høsten 2025 tatt opp 60 nye studenter i arkitektur, 35 nye designstudenter og 20 nye studenter i landskapsarkitektur til sine integrerte 5 og 5,5-årige masterstudier.
- I tillegg begynner 93 masterstudenter fra 22 ulike land. 70 av disse kommer fra andre land enn Norge.
- Totalt har AHO rundt 800 studenter høsten 2025
SAMFUNNSBYGGERE: Mandag 11. august 2025 kunne rektor Irene Alma Lønne ønske 115 nye førsteårsstudenter i arkitektur, design og landskapsarkitektur velkommen til Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO).
Og de blir møtt med store forventninger som kommende samfunnsbyggere.
– AHO er ikke som alle andre utdanningsinstitusjoner, fastslo hun, og utdypet: – Her lærer dere gjennom å gjøre. Dere skal ikke bare lese og skrive. Dere skal også tegne, bygge, modellere, visualisere og forklare hva dere har tenkt. Det krever både mot og tålmodighet.
– For både ideene og prosessene blir en del av undervisningen. Dere kommer til at presentere arbeidene deres, få kritikk, lære av hverandre, endre kurs, begynne forfra – og oppdage at det nettopp er slik man blir faglig sterk.
– Dere vil møte praktikere og forskere, undervisere og veiledere, som alle brenner for fagene sine og brenner for å skape en skole der viten og skaperkraft går hånd i hånd, lovet AHOs rektor.
Les Irene Alma Lønnes velkomsttale: Der viten og skaperkraft går hånd i hånd
Født i krise, ånder for å forme alternativer
Årets ferske studenter går inn i studielivet i en tid hvor verden forandrer seg raskt. Kriser truer både nær og fjernt.
– Dere har opplevd en pandemi, som viste oss hvor sårbar hverdagen vår kan være. Dere opplever klimaforandringer, krig i Europa, voksende ulikhet, demokratiske institusjoner under press og teknologier som forandrer måten vi lever og arbeider på, fremholdt Lønne i sin tale.
Kriser er ikke et ukjent tema på AHO, som i november i år markerer sitt 80-års jubileum. Institusjonen ble grunnlagt i 1945, unnfanget nettopp i krise, som en del av gjenoppbyggingen av Norge etter andre verdenskrig.
– Da ble det tydelig at arkitekter, designere og landskapsarkitekter spilte en sentral rolle i oppbygningen av et nytt samfunn– ikke bare i betong og murstein, men også i ideer og verdier. Det var ikke et spørsmål om estetikk, men om samfunnsansvar, fremholdt Irene Alma Lønne.
Og det er det stadig, konstaterer hun.
Det er ikke nok å reagere på krisene. Vi skal være med på å forme alternativene. Og det arbeidet begynner her på AHO.
– I dag – i 2025 – står vi overfor nye kriser. Det kan virke overveldende. Det dere nå går i gang med, er ikke virkelighetsfjernt. Det er ikke likegyldig. Tvert imot. Vi har bruk for dere, og det dere går i gang med nå, utfordret Lønne.
– Vi har bruk for deres evne til å tenke i systemer og helheter. Til å stille kritiske spørsmål og ta ansvar for konkrete løsninger. Det er ikke nok å reagere på krisene. Vi skal være med på å forme alternativene. Og det arbeidet begynner her på AHO.
Ikke blott til pynt
– Vi vet ikke hvordan fremtiden ser ut. Men vi vet, at vi har bruk for mennesker som kan forestille seg ulike alternativer. Som kan kombinere form og funksjon, estetikk og etikk, kreativitet og ansvar, sa AHOs rektor.
Og det er her AHOs ferske studenter er påtenkt å spille en avgjørende rolle for fremtiden.
Arkitektur, design og landskapsarkitektur er ikke bare til pynt, fastslo AHOs rektor i sin tale.
– Fagene dere skal studere, bidrar til å skape de strukturene vi lever i og med. Det setter rammene for hverdagen vår – som borgere, pasienter, elever og naboer. Fagene deres former ikke bare ting og steder; de former liv, sa hun.
I juni 2025 besøkte statsminister Jonas Gahr Støre AHO. Han kom blant annet for å forstå, hva det vil si å bli arkitekt, designer og landskapsarkitekt i dag. Og han sa det klart: den kunnskapen dere nå går i gang med å utvikle, er nødvendige for fremtidens Norge.
Les også: Statsministerbesøk med arkitektur og energi på agendaen
– Det ansvaret skal dere bære – men ikke alene. Det er vår felles oppgave som skole og samfunn å støtte dere i det. AHO er et sted hvor faglighet og samfunnsengasjement går hånd i hånd, sa Irene Alma Lønne.
AHOs studenter er kjent for å arbeide både tidlig og sent med studiene sine. Derfor fikk de også følgende velmente råd fra rektoren:
– Men husk også pausen. Husk å ta fri. Les noe som ikke står på pensum. Vær sammen med noen som ikke er arkitekter, designere eller landskapsarkitekter. Lev. Fagligheten blir bare sterkere, når den knyttes sammen med livet.
Vi vil gjerne høre hva du synes!
Send dine kommentarer og eventuelle spørsmål på e-post til kommunikasjon@aho.no.