SKEIVE OFFENTLIGE ROM:
Er LGBT+-historien en del av vår kulturarv, og kan den fredes?, spør medarbeidernettverket LGBT+-ved Det Kongelige Akademi i København når de inviterer til et arrangement under paraplyen til Copenhagen Pride 2026.
På plakaten står Espen R. Heggertveit og Eirik Stokke-Mikalsen, partnere i arkitektfirmaet Speed og universitetslektorer ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO).
De skal snakke om sin bok Kjærlighetskarusellen, som er et pissoir i Stensparken i Oslo, og om sitt arbeid med skeive offentlige rom.
Foredraget etterfølges av en samtale mellom Mathias Danbolt, professor i kunsthistorie ved Københavns universitet, og Mette Carstad, som er arkitekt og enhetssjef i Slots- og Kulturstyrelsen i Danmark (som tilsvarer den norske riksantikvaren).
Tid og sted:
14. august kl. 09.00–10.30
Det Kongelige Akademi Bibliotek, Danneskiold-Samsøes Allé 50, 1434 København
Les om arbeidet til Espen R. Heggertveit og Eirik Stokke-Mikalsen:
- På sporet av skeiv arkitektur
- Hvordan skape byrom som åpner for at at brukerne selv kan definere hvordan det skal brukes?
Kontakt ekspertene:
Eirik Stokke-Mikalsen, universitetslektor ved Institutt for urbanisme og landskapsarkitektur ved AHO
Espen R. Heggertveit, universitetslektor ved Institutt for urbanisme og landskapsarkitektur ved AHO