Puffen “Fofo”, loungestolen “Duo” og romdeleren “Aku”, av SHE Design studio.
Søfting og Tøftum var plukket ut til dette årets Salone Satellite, en del av messen som presenterer unge og innovative designere i startfasen.
Designerne, som sammen utgjør SHE design studio, deltok på messen med en møbelkolleksjon basert på stoffmaterialet Between, utviklet som del av deres diplomoppgave ved AHO høsten 2009. Håpet var at deltakelse på messen skulle hjelpe dem med å etablere kontakter og få satt produktet i produksjon.
Det ønsket kan nå være enda nærmere å gå i oppfyllelse:
Helt siden oppstarten av Salone Satellite i 1998 har det ledende tyske fagmagasinet Design Report delt ut "Design Report Award" til beste designer. En designer velges ut som vinner, mens tre øvrige designere fremheves med "special mention". Målet er å bistå og fremheve de utvalgte designtalentene ekstra, gjennom medieoppslag, kontaktnett etc.
Prisen ble delt ut under messen den 15. april 2010, med stort presseoppbud og mange skuelystne tilstede. Juryen, bestående av en rekke internasjonale fagfolk og ledet av designmagasinets sjefredaktør Lars Quadejacob, lot seg imponere av SHE design studios varierte bruk av det nye tekstilmaterialet "Between".
- Utrolig gøy
- Å få en slik pris er en fin bekreftelse på at alle timene med jobbing er verdt det, sier jentene i She Design selv. - Utrolig gøy å bli satt pris på av en internasjonal jury med slik høy kompetanse.
Jentene oppnådde også målet om å knytte kontakter under messen. -Vi møtte både flere produsenter og mye presse. Det var mange innom standen og etterlot kontaktinfo som vi håper kan føre til at vi får satt produktene våre i produksjon.
- Imponerer
Å bli plukket ut blant over 400 deltakende designtalenter fra hele verden imponerer mange:
- Silje og Eva Marit har gjort en meget flott innsats og utviklet et meget lovende og innovativt tekstilt materiale i sitt diplomprosjektet, uttaler leder ved Institutt for design Jonathan Romm. - De har i tillegg bevist at materialet de har utviklet kan brukes i forskjellige sammenheng. Deres møbler er et utrykk for et godt designarbeid som tar til avsett i slik materialinnovasjon. AHO og Institutt for design gratulerer med anerkjennelsen som Silje og Eva Marit nå har mottatt for sin innsats!
Vant ifjor
Også ifjor utmerket en tidligere AHO-student seg i kåringen, da Daniel Rybakken vant førsteprisen på €5000.
For mer informasjon og bilder av de øvrige vinnerne, se Design Reports nettsider
Se også www.shedesign.no
Dagens Næringslivs bilag D2 omtalte fredag 30. april den store norske deltakelsen på messen i Milano: