LOGIN

wergelands_lysthus_2_550_480_0

F.v. Christian Storm Brenden, Øyvind Roar Berven, Christian Berrum Lervik og Kjartan Homlong Stavseth.

Kopi av Wergelands lysthus i Damstredet

Arkitektstudentene Christian Storm Brenden, Christian Berrum Lervik og Kjartan Homlong Stavseth, samt Øyvind Roar Berven fra Institutt for industridesign, har dette semesteret arbeidet med en replika av Henrik Wergelands lysthus, basert på originalen som ble bygget rundt 1780.

Nå står kopien snart ferdig på originalens gamle sted, i den gamle hagen i Damstredet 1 i Oslo. Det originale lysthuset har vært plassert hos Norsk Folkemuseum siden 1901, og grunnet gode materialer og god utførelse er mesteparten av det gamle trehuset fremdeles intakt. Arbeidet med lysthuset, utført som et selvprogrammeringskurs i arkitekturvern, har vært et forsøk på "å gå de gamle etter", sier initiativtaker og stipendiat ved AHO Hans-Henrik Egede-Nissen, som har bistått studentene sammen med førsteamanuensis Kolbjørn Nesje Nybø.

Lysthuset stilles nå til disposisjon for Hammersborg barnehage, og for den nystiftede "Foreningen barnekatedraler". Målet med en slik "barnekatedral" er å skape en arena for barns undring, fellesskapsfølelse, respekt og kjærlighet til naturen. - Dette sammenfaller fint med de temaene Wergeland selv var opptatt av, mener Egede-Nissen.

Tirsdag 17. juni feires 200-årsdagen for Wergelands fødsel, og kl. 09.45 innvies lysthuset i Damstredet 1 av rektor ved AHO Karl Otto Ellefsen, byantikvar Marte Boro og direktør for Norsk Folkemuseum Olav Aaraas.

Se det øvrige programmet for 200-årsdagen >>> 

Publisert: 10.06.2008 Oppdatert: 20.08.2008 Av: