LOGIN

Om utvidet virkelighet

Augmented Reality (AR) kan sies å være en videreutvikling av Virtual Reality (VR) hvor alt som skulle oppleves er digitalt konstruert.

Betrakteren av en VR-modell vil til enhver tid være i et kunstig miljø med de begrensninger dette gir i forhold til opplevelse, bevegelse osv. Betrakteren i en AR presentasjon kan derimot bevege seg rundt på stedet hvor et prosjekt er planlagt eller et bygg har stått og se dette i full størrelse som om det var virkelig.

I samarbeidet mellom AHO og IFE dreier det seg om teknologiske løsninger for å blande visuell informasjon. Dette skjer gjennom en avansert VR-brille. Brillen har transparent glass, slik at brukeren vil kunne se de faktiske omgivelsene han befinner seg i. I tillegg projiseres det datagenererte grafiske inntrykk, en modell, på brillen.

For prosjektet ved Margaretakirken vil det si at man beveger seg rundt ruinene på stedet og betrakter denne gjennom brillen, for så å projisere en 3D-modell av kirken slik den antas å ha fremstått, på glasset i brillen.

Denne formen for visualiseringsteknologi krever et nøyaktig posisjoneringssystem for å tillate brukeren til å bevege seg rundt på tomten og betrakte bygget fra flere vinkler. I samarbeid med universitetet i Kyoto, Japan, har IFE utviklet et system basert på optisk gjenkjenning av grafiske markører.

IFE har kommet svært langt i forskningen på AR spesielt rettet mot visualisering av radioaktiv stråling og kan vise til resultater på høyt internasjonalt nivå. AHO representerer brukersiden av teknologien og utforsker muligheten til å visualisere kommende bygg i bybildet samt bygninger av kulturminneverdi som ikke lenger eksisterer.
Det åpner for meget interessante muligheter både for byplanlegging og for visualisering og digital ”rekonstruksjon” av kulturminner uten at man må foreta fysiske inngrep på stedet.

Publisert: 15.09.2005 Oppdatert: 06.01.2011 Av: